Terpeny należą do grupy związków chemicznych, naturalnie występujących m.in. w roślinach konopi siewnych. Chociaż często pomijane, to właśnie one odpowiadają za aromat charakterystyczny dla poszczególnych odmian tych roślin. Ich wartość nie ogranicza się jednak do walorów zapachowych, o które wzbogacają susz konopny.

Terpen — naturalna bariera ochronna konopi

W konopiach terpeny pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Ze względu na swój specyficzny aromat, zależny od warunków, w których wzrasta dana odmiana, odstraszają zwierzęta roślinożerne, a ich charakterystyczne właściwości pomagają chronić roślinę przed działaniem zbyt wysokich temperatur.

Podczas upałów, konopie zwiększają produkcję terpenów, które unosząc się w powietrzu wokół niej, tworzą coś na kształt płaszcza chroniącego przed przegrzaniem.

Ze względu na fakt, iż aromaty te powstają w gruczołach odpowiedzialnych za produkcję kannabinoidów i THC, działają z nimi w synergii, wzmacniając lub osłabiając ich wpływ na organizmy żywe. To właśnie dlatego coraz częściej możemy napotkać wzbogacone o nie produkty konopne CBD.

Mircen, Beta-Kariofilen i Limonen, czyli najczęściej spotykane terpeny

Dotychczas, nauka wyszczególniła około 200 rodzajów występujących w konopiach terpenów o różnych właściwościach zapachowych oraz leczniczych. Przyjrzyjmy się odmianom tych związków chemicznych, na które w roślinach Cannabis Sativa możemy natknąć się najczęściej.

Mircen

Bodajże najczęściej występującym w roślinach konopi aromatem, jest Mircen. Zapach, który wytwarza, można opisać jako ziemisty lub ziołowy, budzący silne skojarzenia z aromatem goździków i kardamonu.

Poza specyficznym zapachem wykazuje silne działanie terapeutyczne. Mircen, występujący także w trawie cytrynowej i owocach mango, to naturalny antybiotyk o działaniu przeciwbólowym i uspokajającym, dzięki czemu wykorzystywany jest m.in. przy leczeniu bezsenności.

Limonen

Limonen to terpen o cytrusowym aromacie, występujący m.in. w skórkach owocowych. W przeciwieństwie do Mircenu, którego główną zaletą jest działanie uspokajające, Limonen, poza wywoływaniem uczucia odprężenia, dodaje energii i poprawia nasze samopoczucie.

Ze względu na właściwości stymulujące produkcję dopaminy i serotoniny w mózgu, terpen ten znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu stanów lękowych i depresji. 

Ciekawostką jest, że Limonen może zostać użyty także jako substancja rozpuszczająca złogi w kamicy nerkowej.

Beta-kariofilen

Beta-kariofilen należy do grupy najczęściej spotykanych w konopiach, a więc i najlepiej poznanych terpenów. Związek ten naturalnie występuje w chmielu, cynamonie czy goździkach, a jego aromat można określić jako korzenny. W medycynie wykorzystywany jest jako środek przeciwbólowy, zwalczający depresję i stres, który, ze względu na cechy wspólne z kannabinoidami oraz THC, odznacza się dodatkowo silnym działaniem przeciwnowotworowym. Ponadto, badania wskazują na Kariofilen jako na potencjalny lek stosowany w terapiach leczenia ciężkich uzależnień, takich jak alkoholizm.

Terpeny są składnikiem niektórych produktów CBD

Ustaliliśmy już, że terpeny świetnie wspomagają działanie kannabinoidów, a także same w sobie nie są pozbawione właściwości leczniczych. Z tego względu ich obecność w recepturach olejów konopnych jest co najmniej wskazana i na rynku znajdziemy wiele produktów łączących zalety terpenów i CBD.

Jednym z nich jest CannabiGold Terpenes+, czyli zamknięty w kapsułłkach olej CBD zawierający 0.7% aromatów z grupy terpenów. Jest on dostępny w ofercie sklepu Green Felix

Dzięki terpenom, kapsułki CBD będą w stanie osiągnąć maksimum swojego potencjału terapeutycznego, który obejmuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, relaksacyjne oraz w końcu — zwalczanie poważnych patologii rozwijających się w organizmie, takich jak rozrost komórek nowotworowych czy choroba Alzheimera.